KIERUNEK WIATRU, A SMRÓD W TWOJEJ OKOLICY

KIERUNEK WIATRU

Pamiętaj, że smród przychodzi z wiatrem. W zależności czy mieszkasz na wschód czy na zachód od Farmutilu wiatr z innego kierunki przyniesie smród do Ciebie. Wiatr wschodni (czyli wiejący ze wschodu) zawiewa smród w kierunku Oświęcimia i dalej w kierunku Śląska. Wiatr zachodni (czyli wiatr wiejący z kierunków zachodnich) poniesie fetor w kierunku Zatora. Dobrze jest sprawdzić rano jaki wiatr będziemy mieć w ciągu nadchodzącego dnia i nadchodzącej nocy, by nie zostawiać pootwieranych okien (szczególnie w nocy).

Niestety sprawdzanie prognozy pogody w telewizji może być mylące. Dwie lub cztery strzałki wskazujące kierunek wiatru w kraju może być niewystraczające. Nawet, gdy prognoza sugeruje stały wiatr zachodni dla całego kraju lokalnie mogą występować różne jego wariacje (np. Małopolska może mieć lokalny słaby wiatr wschodni lub wiatr zmienny, a pn.-wsch. kraju wiatr północno-wschodni mimo wszytskich telewizyjnych prognoz pogody mówiących o wietrze południowo-zachodnim dla całego kraju).

Najlepiej posiłkować się internetem. Na ogół takie strony mogą być płatne (strony lub aplikację na smartfony). Można jednak natrafić na serwis darmowy w pewnej jego części. Tak jak w serwisie WEATHERONLINE http://www.weatheronline.pl/. Kierunek wiatru ukazywany jest z opóźnieniem, ale gdy mamy wątpliwość, bo zaczęło śmierdzieć pomimo faktu, iż prognoza telewizyjna mówi, że „nie powinno” warto sprzwdzić wiatr na takiej stronie jak ta. Bo lokalnie, wiatr może być różny. Ogólnie rzecz biorąc możemy zaufać prognozie telewizyjnej z jakiegokolwiek kanału, jednak musi być przygotowani na lokalne niespodzianki. Od czasu do czasu.

SKĄD WIEJE?

Jak sprawdzić aktualny kierunek wiatru nie włączając telewizora czy radia? Niewspominając o smartfonach i internecie? Sprawdzanie kierunku wiatru poprzez obserwację chmur może być nie do końca trafne. Chmury w zależności od wysokości bezwzglednej na jakiej występują w troposferze (niektóre chmury mogą sięgać także tropopauzy jak chmury Cb występujące przy burzach czy tornadach) mogą poruszać się z różną prędkością w różnych kierunkach – podział: do 2 tyś. metrów (chmury niskie), 2 tyś. – 7 tyś. (chmury średnie) i od 7 tyś. do 12 tyś. m n. p. m. (chmury wysokie). Ogólnie, chmury których ruch obserwujemy to chmury niskie takie jak Cumulus czy Stratocumulus. Bardzo łatwo zaobserwować jak chmury niskie „pędzą” na tle chmur wysokich. Jednak nawet obserwacja chmur niskich może nie dać nam odpowiedzi jaki wiatr mamy przy powierzchni (surface wind). Kierunek i siła takiego wiatru mierzona jest zazwyczaj na wysokości 10m n. p. m.

Chmury w zależności od wysokości na jakiej występują.
Chmury w zależności od wysokości na jakiej występują.

Znacznie łatwiej zaobserwować kierunek wiatru na bardzo małej wysokości poprzez ruch liści korony drzew. Jest to bardzo łatwe przede wszystkim w słoneczny dzień. Wtedy też część liści poruszając się mieni się i błyszczy, gdy druga połowa korony pozostaje statyczna w niezmiennym kolorze (część poruszająca się „zmienia” kolor od żółtego, poprzez jasno zielony do ciemno zielonego lub jasno zielony przechodzi w ciemno zielony – to gdy drzewa nie oświetlają bezpośrednio promienie słoneczne – dzięki różnicy w kolorze między doosiową, a odosiową okrywą powierzchni liści ).

Nie na wszystkich drzewach da się to zaobserwować, jednakże może być to bardzo dobrym wyznacznikiem kierunku wiatru przy powierzchni. Poruszać i mienić będzie się ta część drzewa na którą bezpośrednio oddziałowuje wiatr. Oczywiście dużo więcej warunków musi zostać spełnionych, by otrzymać prawdziwy i adekwatny obraz dotyczący siły i kierunku wiatru przy powierzchni poprzez takie obserwacje.

Napisz komentarz